Міністерство оборони розширило перелік спеціальностей та професій, який передбачає взяття жінок віком від 18 до 60 років на військовий облік як військовозобов’язаних. Про це йдеться в наказі міністерства №313, ухваленому 11 жовтня 2021 року, документ набрав чинності 17 грудня.
У переліку наводиться 35 видів спеціальностей. Там є всі найпопулярніші сфери – від громадського харчування до банківської справи, а ще: програмісти, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, працівники готелів, діловоди, рекламники тощо.
І що тепер?
Тепер роботодавець має проконтролювати, щоб жінки відповідних спеціальностей, які вже працюють на підприємстві, стали протягом 2022 року на військовий облік, та перевірити наявність документів у нових працівниць. Порушення норм каратиметься штрафами.
Як рішення Міноборони сприйняло суспільство, зокрема, жінки?
По-різному. Наприклад, політолог, експерт з прав людина Уляна Мовчан пише: «Ми усі повинні у разі необхідності зробити свій внесок у збереження територіальної цілісності України. Це рішення, на мою думку, є правильним, потрібним і таким, що не потребує жодного обговорення із громадськістю. Адже які можуть виникати питання, коли в країні досі війна?!»
Народний депутат 9 скликання Соломія Бобровська також нагадує: «Зараз на нашому кордоні понад 122 тисячі ворожого війська. І чим більше ворог розумітиме, що в Україні він зіштовхнеться зі збройним опором, і не тільки від чоловіків, – тим вищою буде ціна цієї агресії. Українські жінки завжди були поруч зі своїми чоловіками у всіх війнах, і ми цим пишаємось. Так що зберігаємо спокій, сподіваємось на краще, готуємось до гіршого і вчимося тримати у руках зброю. Росія найближчим часом нікуди не дінеться, так що вміння постояти за себе знадобиться всім, незалежно від статі».
На правильності рішення наголошує і представниця директорату розвитку електронних послуг Мінцифри Шарлотта Хмельницька: «Я свідомо стала військовозобов’язаною ще у 2018 році. Коли в країні йде війна, треба бути готовим боронити кордони держави. У нашій культурі прийнято вважати, що жінка-берегиня домашнього вогнища. А коли на твій дім нападають, то вогнище треба не тільки берегти, а й обороняти».
Втім, є й такі, хто має до наказу Міноборони низку зауважень.
Колишній очільник оборонного відомства Анатолій Гриценко зазначив: «Розуміючи масштаби цієї роботи, можу сказати: на виконання наказу потрібно років півтора-два мінімум, і це в мирних умовах, і коли військомати в кожному районі. А зараз – у стані війни, на фоні децентралізації (із згортанням мережі держадміністрацій і військоматів), на фоні депрофесіоналізації владних органів та ще й пандемії (коли поліклініки й лікарі, які мали би перевіряти взятих на облік, й без того перевантажені боротьбою з ковідом) – це завдання є практично непідйомним».
Відома журналістка Ольга Лень: «Там величезний перелік спеціальностей… Це мільйони жінок. І передбачені штрафи, як для самих жінок, так і для підприємств та організацій, що не проконтролювали облік військовозобов‘язаних. З огляду на це, єдине варте обговорення – це сама процедура такого одномоментного обліку великої кількості жінок. Її зрозумілість, зручність та необтяжливість. І як не перетворити цю ідею на ще одну корупційну годівницю. Зі збиранням купи необов’язкових папірців. З годинами, витраченими на сидіння під кабінетами. І купою перевіряльщиків, що будуть кошмарити кафе та молокозаводи ще й за військовий облік жінок».
Натомість, боєць Української добровольчої армії Олена Білозерська узагалі виразила абсолютний скепсис: «Все закінчиться пшиком… Жінки в армії об’єктивно не потрібні – окрім тих небагатьох, які свідомо хочуть у ній служити. Бібліотекарки і так далі в армії не потрібні від слова зовсім. З цивільних потрібні медики, ефективні менеджери, знавці логістики тощо. В разі оголошення воєнного стану жінок можна було б задіяти, наприклад, для примусової праці на оборонних підприємствах, але чинна влада ніколи не піде на настільки непопулярні рішення. Отже, цей наказ – всього лише «наша відповідь Чемберлену».