Звернули ви на це увагу чи ні, але омікрон, щойно про нього стало відомо, на відміну від попередніх штамів удостоївся особливої честі – назву нового штаму спочатку писали переважно з великої літери. Здавалося б дрібниця, але випадковостей, як відомо, не буває. У страху очі великі – як прописні літери алфавіту.
І було ж чого жахатися: геном омікрона налічує 50 мутацій, 32 з яких відповідають за зміни у білку шипа. Уперше мутанта ідентифікували 9 листопада в Ботсвані й кількома днями пізніше – у Південо-Африканській республіці. І світ поспішає закривати кордони, бо нове – це щось страшніше за вірус Еболи, саме так панікували у перші дні навіть деякі науковці. Пригадалася розповідь одного знайомого, прабабуся якого була свідком катастрофічної пандемії іспанки у 1918-1920 роках. Старенька згадувала, що слово «іспанка» тоді вимовляли пошепки – щоб не накликати біди…
А в 2021-му пройшло кілька тижнів, і паніка якось вщухла. І хоча на 8 грудня омікрон вже виявлений у 57 країнах світу, ставлення до нього дещо змінилося.
Ось які надійшли на цей час «новини з ланів». І, зауважте, все це не «сміття з мережі» – це публікують серйозні та шановані видання та джерела – ВВС, Reuters…
За місяць – жодного летального випадку
Національний інститут інфекційних захворювань Південної Африки інформує, що у регіоні спостерігається стійке зростання кількості нових випадків зараження Covid-19. Хвороба частіше спостерігається у більш молодих людей, особливо – у невакцинованих, хоча протікає досить легко, стверджує професор Африканського науково-дослідного інституту здоров’я Віллем Ганеком.
Як повідомляє Reuters, з посиланням на південноафриканських лікарів, пацієнти переважно скаржаться на підвищену втому, прискорене серцебиття, головний біль. В інфікованих може бути висока температура та ломота у тілі. А от втрата смаку чи нюху ні в кого тепер не спостерігаються. Хоча у людей похилого віку, які страждають, скажімо, на діабет або серцеві захворювання, є ймовірність ускладнень після зараження омікроном.
Тобто поки що оцінити в цілому рівень небезпеки нового штаму важко. Водночас науковці не вважають його «катастрофою». «Заяви деяких моїх колег, які стверджують: «це жахливо», я вважаю перебільшенням», – заявив BBC Breakfast мікробіолог Калум Семпл, який консультує уряд Великої Британії. Він стверджує, що у будь-якому випадку вакцини захистять людей від важкого перебігу хвороби, хоча не гарантують, що людина не захворіє взагалі.
«Не слід боятися нового штаму Omicron. Немає причин для паніки. Ми знаємо про велику кількість мутацій. Ми знаємо, що вакцина меншу діє на цей штам, але захищає від тяжкого перебігу хвороби», – сказав розробник вакцини, керівник компанії BioNTech Угур Шахін.
У свою чергу міністр охорони здоров’я Ізраїлю Ніцан Горовіц заявив: «Найближчими днями ми отримаємо більш точну інформацію щодо ефективності вакцин від омікрону, але вже є простір для оптимізму, і є перші сигнали про те, що вакциновані, які зробили щеплення нещодавно або отримали бустерну дозу, будуть захищені також і від цього штаму».
Резюмуємо: даних, яким можна було б довіряти, щодо критичної неефективності нинішніх вакцин щодо омікрону поки що немає – очікуємо на більш точну інформацію у найближчі два-три тижні. Водночас оновлені версії вакцин вже розробляються та тестуються.