Постійний біль у Вашому тазостегновому суглобі, що виник після травми або захворювання суглоба, останнім часом став нестерпним… Важко згадати хоч один день, коли Ви його не відчували. Усі випробувані засоби, що знімали біль раніше, зараз дають лише короткочасний ефект. Рухи в суглобі стали обмежені, болючі. Ви стали помічати, що ногу неможливо повністю випрямити, вона стала коротшою… Що ж робити?
Ми не ставимо своїм завданням налякати Вас, ввергнути в паніку. Навпаки, спробуємо допомогти правильно обрати шлях для одужання.
Отже, всі спроби надійно позбутися болю за допомогою консервативних методів лікування виявилися безуспішними. Але навіть думка про можливість оперативного лікування здається Вам жахливою. Ба більше, про результати операцій Ви чуєте найрізноманітніші, часом суперечливі та лякаючі думки… Пропонуємо не гарячкувати, та спокійно ознайомитися з відгуками пацієнтів, які вже пройшли цей етап, та зробили операцію. Деталі за посиланням: https://medicalplaza.ua/content/endoprotezirovanie-tazobedrennogo-sustava.
Щоб краще розібратися в можливих операціях, спробуємо уявити собі анатомію тазостегнового суглоба. Отже, тазостегновий суглоб — це кульовий шарнірний суглоб у місці з’єднання стегна з кістками таза. Він оточений хрящами, м’язами, зв’язками, які дають йому змогу рухатися вільно і безболісно. У здоровому суглобі гладкий хрящ покриває голівку стегнової кістки і вертлюжну западину тазового відділу суглоба. За допомогою навколишніх м’язів Ви не тільки можете утримувати свою вагу під час опори на ногу, а й рухатися. При цьому головка легко ковзає всередині вертлюжної западини.
У хворому суглобі уражений хрящ стоншений, має дефекти і більше не виконує роль своєрідної «прокладки». Змінені хворобою суглобові поверхні труться одна об одну під час рухів, перестають ковзати і набувають поверхні як у наждачного паперу. Деформована голівка стегна з великими труднощами повертається у вертлюжній западині, спричиняючи при кожному русі біль. Незабаром, прагнучи позбутися болю, хворий починає обмежувати рухи в суглобі. Це зі свого боку призводить до ослаблення навколишніх м’язів, «зморщування» зв’язок, ще більшого обмеження рухливості. Через деякий час за рахунок «м’яття» ослабленої кістки головки стегна відбувається зміна її форми, з’являється вкорочення ноги. Навколо суглоба утворюються кісткові розростання (так звані «шипи» або «шпори»).
Що ж за операції застосовують у разі важкого руйнування суглоба?
Найпростішою, найнадійнішою, але не найкращою є видалення суглоба (резекція) з подальшим створенням нерухомості в місці колишнього рухомого зчленування (артродезування). Безумовно, позбавивши людину рухливості в тазостегновому суглобі, ми створюємо їй багато проблем у повсякденному житті. До нових умов починає пристосовуватися таз, хребет, що часом призводить до появи болю тепер уже в спині, попереку, колінних суглобах.
Іноді застосовують операції на м’язах і сухожиллях, пересікаючи які зменшують тиск на суглобові поверхні, і, тим самим, дещо зменшують біль. Деякі хірурги використовують коригувальні операції для того, щоб розгорнути зім’яту голівку, тим самим вони домагаються переміщення навантаження на неушкоджені ділянки. Але всі ці втручання призводять до короткочасного ефекту, лише на деякий час зменшуючи біль.
Радикально перервати весь цей ланцюг хворобливих процесів може лише операція з повної заміни хворого суглоба. Для цього хірург-ортопед використовує ендопротез кульшового суглоба (штучний суглоб). Як і справжній суглоб, ендопротез має кулясту голівку та імітацію кульшової западини («чашку»), що з’єднуються між собою і утворюють гладке зчленування з ідеальним ковзанням. Куляста голівка, часто металева або керамічна, замінює голівку стегна, а чашка, часто пластикова, замінює пошкоджену вертлюжну западину тазової кістки. Ніжка штучного суглоба впроваджується в стегнову кістку і надійно в ній фіксується. Усі частини штучного суглоба мають поліровані поверхні для ідеального ковзання в процесі вашої ходьби та будь-яких рухів ногою.
Безумовно, штучний суглоб — це чужорідне для вашого організму тіло, тому є певний ризик виникнення запалення після операції. Для його зниження необхідно:
- вилікувати хворі зуби;
- вилікувати гнійничкові захворювання шкіри, дрібні рани, садна, гнійні захворювання нігтів;
- вилікувати вогнища хронічної інфекції та хронічні запальні захворювання, якщо вони у Вас є, слідкувати за їх попередженням.
Ще раз нагадуємо, що штучний суглоб — це не нормальний суглоб! Але, найчастіше, мати такий суглоб може бути набагато краще, ніж свій, але хворий!
Нині якість штучних суглобів, техніка їхнього встановлення досягли досконалості й дали змогу знизити ризик різних післяопераційних ускладнень до 1-2 відсотків. Але, незважаючи на це, завжди можливі ті чи інші ускладнення, пов’язані з уже описаним запаленням тканин навколо суглоба або з раннім розхитуванням елементів ендопротеза. Точне дотримання рекомендацій лікаря дасть змогу знизити ймовірність таких ускладнень до мінімуму. Водночас важко вимагати від хірурга стовідсоткових гарантій ідеальної роботи імплантованого суглоба, оскільки його функція залежить від цілої низки причин, наприклад, занедбаності захворювання, стану кісткової тканини в місці передбачуваної операції, супутніх захворювань, лікування, що проводилося раніше.
Зазвичай термін служби якісного ендопротеза становить 10-15 років, а іноді й довше.
Існує безліч різних конструкцій ендопротезів кульшового суглоба, але правильний вибір суглоба, необхідного саме Вам, зможе зробити лише травматолог-ортопед, який займається цією проблемою.
Отже, ми постаралися відверто розповісти про проблему заміни хворого суглоба на штучний. Остаточний вибір залишається за Вами. Але нехай Вас заспокоює той факт, що кожного року понад 500 тисяч пацієнтів в усьому світі роблять свій вибір на користь операції ендопротезування, і на сьогоднішній день понад 20 млн. людей живуть зі штучним суглобом.
Вирішивши зробити повну заміну кульшового суглоба, Ви зробили перший крок для повернення до звичайного життя без болю й обмеження рухливості, яким Ви жили до хвороби. Наступним кроком буде період післяопераційної реабілітації. Завдання цього веб-сайту — допомогти зробити цей крок правильно і максимально успішно. Для цього Вам доведеться змінити деякі старі звички та стереотипи поведінки, докласти певних зусиль для відновлення ходьби та нормального руху в суглобі. Сподіваємося, що цей тернистий шлях до одужання Вам допоможуть пройти Ваша родина, друзі, медичні працівники. Спробуємо допомогти Вам і ми.
Вам завжди необхідно пам’ятати, що ендопротез, на відміну від природного суглоба, має обмежений діапазон безпечних рухів, і тому потребує до себе спеціальної уваги, особливо в перші 6-8 тижнів. Оскільки під час операції видаляються не тільки змінені кісткові структури, а й змінені зв’язки, хрящі, рубцева капсула суглоба, стабільність оперованого суглоба в перші дні невелика. Тільки Ваша правильна поведінка в період реабілітації дасть змогу уникнути небезпеки вивиху і сформувати нову нормальну капсулу суглоба, яка, з одного боку, забезпечить надійний захист від вивиху, а з іншого — дасть змогу Вам повернутися до нормального життя з повним обсягом рухів у суглобі.
В ортопедичному відділенні Medical Plaza щорічно виконується близько 500 операцій ендопротезування суглобів. Переважно це заміни тазостегнових і колінних суглобів. Крім цього у відділенні широко застосовуються і деякі інші набагато складніші методи лікування. Насамперед це ревізійне ендопротезування кульшового та колінного суглобів — операція із заміни суглобів застарілих конструкцій, що відслужили свій термін, на сучасні ендопротези. Показання до ревізійного ендопротезування виникають і в разі дефектів спочатку виконаних операцій, коли хворого турбують болі в ділянці операції, кульгавість та інші скарги.