Низка вітчизняних експертів виражають занепокоєння, причому цілком не безпідставні, що вся ця навала мігрантів з польсько-білоруського кордону рано чи пізно може ринути (самотужки або під примусом) в наш бік.
«З приходом холодів ситуація з мігрантами перетворюється на справжню гуманітарну катастрофу. Кількість смертей на кордоні зростає… Білорусь ризикує перетворитися на «відстійник» мігрантів, які не змогли потрапити у ЄС і не збираються їхати додому. Такі розклади збільшують ризики й для України – у Лукашенка можуть спробувати запропонувати мігрантам альтернативний шлях до ЄС», – прогнозує директор із досліджень Європейської експертної асоціації Марія Авдєєва.
«Якщо мігранти, які перебувають довший час в лісах і без їжі, які знаходяться на такому етапі нервового зриву, неконтрольованості, не проб’ються до Польщі, то… вони можуть спробувати перейти український кордон», – заявив в ефірі одного з українських телеканалів посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця.
«Колись протистояння з Польщею скінчиться, і ці тисячі мігрантів мають кудись подітися. Навряд чи Путін буде транспортувати їх літаками Аерофлоту туди, звідки вони прибули. Нагадаю, що у нас кордони з чотирма країнами Євросоюзу. Уявімо, якщо вони вирішать потрапити до ЄС через них», – розмірковує військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов.
Логічно напрошується питання: наскільки захищений на сьогодні українсько-білоруський кордон?
«Рік тому Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки робив виїзне засідання на українсько-білоруському кордоні через скарги прикордонників у тому, що цей кордон практично не обладнаний нічим… У нас фактично цей кордон існує лише на папері, на мапах. Він незахищений. Ніщо не заважає білорусам спрямувати певну кількість мігрантів до українського кордону, щоб просто створити певні загрози, певні конфлікти», – каже народний депутат з фракції «Голос» Сергій Рахманін.
«Якщо ми з боку Польщі бачили якийсь колючий дріт, то у нас і такого немає. У нас просто ліси, де десь стоять таблички: з цього боку табличка – Україна, з цього – табличка Білорусь. Ми ніколи з об’єктивних причин не розглядали цей кордон, як можливе вогнище дестабілізації» – зазначив політолог Ігор Рейтерович.
Колишній посол України в Республіці Білорусь Роман Безсмертний підтверджує: «З точки зору традиційного розуміння кордону – в нас його, по суті, немає… Причому немає навіть таких елементарних речей, які потрібні бути на кордоні, як от контрольно-слідові полоси, загородження з колючим дротом, тощо».
Натоміть, є дванадцять переходів…
«З яких два більш-менш обладнані, один – так собі, а решта – це лісові дороги, на яких вряди-годи чергують українські військові… Тобто, фактично, немає жодних перешкод для того, щоб хтось зміг потрапити з території Білорусі в Україну, і навпаки», – підкреслив пан Безсмертний.
На початку 2000-х, в 2010-х роках на білорусько-українському кордоні щодоби затримували 25-30 осіб, згадує він.
«Здебільшого, це були збиральники ягід, грибів… Ці люди абсолютно не усвідомлювали того, що порушили державний кордон. Їх затримували, втім, відпускали, тому що як такої лінії, що контролюється, її просто не існувало. І дотепер не існує. Делімітація відбулася, тобто на карті все визначено, але фізична демаркація… На сьогодні цей процес не завершено», – переконує Роман Безсмертний.
«Прикордонники є, межа позначена, але… самої споруди кордону немає», – констатує міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський.
Що ж, ситуація направду виглядає досить плачевно… Одначе, не можемо сказати, що на сьогодні це питання залишилося поза увагою. Українські силовики готуються.