ВВС опублікувало нещодавно текст, який не передрукували лише ліниві. Йшлося про те, що останні дослідження вчених пророкують: мінімум 30 відсотків усіх видів дерев у світі знаходяться під загрозою зникнення.
Ці дані у своєму звіті надала лондонська благодійна організація Botanic Gardens Conservation International (BGCI). За словами експертів, на планеті можуть зникнути 17 500 видів дерев, що вдвічі перевищує кількість ссавців, птахів, земноводних і рептилій, яким також загрожує вимирання. Серед дерев, з якими людству загрожує прощання назавжди — дуби, магнолії і ще деякі тропічні види.
Враховуючи роль, яку відіграють дерева в забезпеченні середовища проживання для тварин і рослин, у тому ж уповільненні зміни клімату внаслідок поглинання вуглецю, інформація приголомшлива. Для України це особливо стосується дубів, які здавалися символом здоров’я та довголіття.
Прагматичне запитання: чому це так важливо? Є рослини, комахи, без яких дійсно природний ланцюжок перерветься. Найбільш поширений приклад — ті ж бджоли, які запилюють багато видів рослин. А тут щезне якась береза дніпровська, то й що? А може вона так само потрібна природі, як виявилось, що «не зайвий» в людському організмі відросток апендикса, який для медиків багатьох поколінь був лише об’єктом для хірургічного видалення? Кожен вид усього живого — це наслідок мільйонів років еволюції. А раптом ця непримітна рослина має якісь невиявлені ще лікарські властивості, або є умовою життя для якихось комах, ще недостатньо вивчених. Пропаде цей вид — пропадуть і ті істоти, які з ним пов’язані, і ті відкриття, які ще може зробити людство.
Одне із найважливіших завдань сьогодні — збереження біологічного різноманіття світу. І водночас саме в останні роки спостерігаються надшвидкі темпи втрати біорізноманіття, стверджується в одному із останніх звітів Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). І це може стати причиною і дефіциту продовольства в майбутньому, і погіршення здоров’я планети та всіх, хто її населяє. Причини, зокрема, і в тому, що людству для простого виживання «тут і зараз» потрібно все менше і менше різновидів тварин і рослин. Наприклад, усього три сільськогосподарські культури — кукурудза, пшениця і рис — забезпечують майже 60 відсотків денної норми споживання. І чим це загрожує в майбутньому, ніхто ще не знає.