
За принципом дії він нагадує роботизований пилосос, але під днищем у нього обертається спеціальний ніж для зрізання трави. Косить робот часто, щоразу помалу укоротшуючи траву – відходи виходять дуже дрібними, і прибирати їх не потрібно. Це зелена мульча, яка сама розкладається на газоні і є природним добривом. Висота косіння у роботів-косарок налаштовується, залежно від моделі це можуть бути різні значення в межах 20-80 мм. Строго кажучи, це не означає, що робот не може покосити і вищу траву — потужні пристрої дозволяють і це, але це не штатний режим їх роботи, до того ж довгі обрізки все ж таки доведеться згрібати вручну.
Розумний робот-газонокосарка – пристрій із майже ідеальною автономністю. Більшість моделей роботів визначають межі ділянки косіння спеціальним кабелем, який потрібно прокласти по краю газону. Моделі дорожчі, без кабелю, мають спеціальний датчик трави: якщо робот виїхав на місце, де немає трави, ніж зупиняється, а сам робот розвертається і їде в інший бік. Те саме відбувається, якщо одне з коліс робота «повисло» над піднятим краєм галявини – за це відповідає спеціальний датчик. Робот сам змінює траєкторію руху під час зіткнення з перешкодою, а якщо ніж чи колесо застрягли, намагається розблокувати їх за рахунок маневрування. Керується робот або з панелі на корпусі, або зі смартфона – для цього потрібно завантажити спеціальний додаток. Можна задати регулярність і тривалість косіння, точку відправлення, траєкторію руху (по спіралі або хаотично), розбити ділянку на різні зони з окремими налаштуваннями косіння та ін.
Роботи-косарки працюють від вбудованих акумуляторів і заряджаються самі: для цього в комплекті йде зарядна станція. Її потрібно встановити на краю газону та підключити до мережі 220В. Час автономної роботи косарки – від 45 хвилин до 3 годин, залежно від класу пристрою, заряджається робот за 1-5 годин.
За безпеку під час роботи робота-косарки можна не турбуватися: він захищений від вологи, а під час дощу автоматично повертається на базу. За будь-якої позаштатної ситуації (робот перекинувся, його взяли до рук, під днище потрапив якийсь предмет тощо) ніж одразу ж зупиняється. Є у роботів і система захисту від крадіжки: Пін-код для входу в систему управління, блокування зі смартфона та оповіщення, якщо робот залишив межі зазначеної території.
Плюси роботів-косалок:
- дуже рівне скошування, без смуг і лисин
- повна автономність
- просте управління та налаштування
- дуже тиха робота
- не потрібно прибирати скошену траву
- створюють зелене добрива для газону
Мінуси:
- відносно висока ціна
- вимагають достатньо рівного газону
- потрібно прокладати кабель (найчастіше)
- не у всіх моделей є GSM-модуль і можливість інтеграції в систему розумного будинку
Як вибрати робота-газонокосарку?!
Отже, якщо ви плануєте придбати робота-косарку, ось кілька параметрів, на які слід звернути увагу під час вибору:
Площа косіння:
Зазвичай позначається у квадратних метрах, тому потрібно пам’ятати, що одна сотка – це 100 м2. Є роботи для різних ділянок від 2 до 15 соток (і більше, але це вже пристрої професійного класу). Найбільший асортимент – у сегменті 5-7 соток.
При виборі треба враховувати: якщо ділянка не дуже рівна, зі схилами та/або великою кількістю перешкод, то до фактичної площі газону потрібно додати від 10 до 50 відсотків.
Ширина косіння:
Варіюється приблизно від 16 до 80 см. Від ширини залежить, скільки «проходів» по газону потрібно роботу-косарці, щоб зробити свою роботу. Зрозуміло, що компактна модель хороша для маленької ділянки, а широка – для просторого лугу.
Привід:
Зазвичай провідні колеса у робота-косарки – задні, але у моделей верхнього цінового сегмента буває повний привід на чотири колеса. На рівній ділянці конструкція приводу не відіграє ролі, але при ухилах більше 25 градусів і складному рельєфі буде потрібна повнопривідна модель. Якщо у вас саме така ділянка, обов’язково шукайте в інструкції косарки, з якими кутами та площами схилу вона справляється.
Важливо, що на погано доглянутому газоні ці значення зменшаться приблизно на третину. Є спеціальні моделі косарок для екстремальних схилів, але вони коштують у два-три рази дорожче за звичайні і найчастіше відносяться до професійного класу.
Час заряджання та роботи від одного заряду акумулятора:
Бюджетні роботи-косарки зазвичай недовго працюють і довго заряджаються, моделі середнього та верхнього сегмента – навпаки. На маленькому газоні з цим немає проблем, тим більше що немає потреби косити цілий день і щодня. Для великої ділянки доведеться вибрати модель з великою ємністю батарей та швидкою зарядкою на випадок, якщо роботу доведеться косити «в два прийоми».
Замовляйте робота-косарку (https://sadmarket.kiev.ua/gazonokosilki-roboty/) просто зараз в офіційного дилера Садмаркет !